Czym jest tzw. „Karuzela VAT”?
Pojęcie to utożsamiane jest z jednym z typów oszustw podatkowych.
Najprościej ujmując przestępstwo to związane jest z obrotem towarami w Wewnątrzwspólnotowym Nabyciu Towarów (WNT).
Obrót polega na nabyciu, a następnie dostawie towaru.
Ustalenie, czy podmiot gospodarczy współuczestniczył w Karuzeli podatkowej wymaga szczegółowego badania dowodów, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich etapów transakcji.
Warto wskazać, iż nie ma znaczenia, czy faktycznie dochodziło do przekazywania towaru, czy też było to tylko fikcyjne (odwzorowane na dokumentach) .
Przede wszystkim zatem chodzi o sytuacje, w której faktury nie przedstawiają realnych zdarzeń. Samo fizyczne istnienie towaru nie przesądza o tym, że nie dochodziło do zachowania spełniającego przesłanki tego przestępstwa.
Jak wynika z Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. III SA/Wa 2411/15
„Pod pojęciem karuzeli podatkowej należy rozumieć organizacyjnie zaawansowane przestępcze schematy transakcyjne, wykorzystujące konstrukcję podatku od wartości dodanej (VAT) w celu uzyskania nienależnej korzyści związanej z rozliczeniami z zakresu VAT poprzez stworzenie iluzji okrężnego ruchu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Wyrażenie „karuzela” odnosi się między innymi do transakcji kupna/sprzedaży pomiędzy poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi w oszustwo w taki sposób, że sprzedawane towary krążąc w łańcuchu dostaw krajowych wychodzą poza ten kraj (wewnątrzwspólnotowa dostawa). Przy czym „nienależna korzyść”, możliwa jest do uzyskania zasadniczo na dwa sposoby, tj. albo poprzez uchylenie się od zapłaty należnego podatku VAT albo przez uzyskanie od organu państwa zwrotu podatku VAT, który w rzeczywistości nie został uregulowany.”