Odszkodowanie stanowi formę naprawienia szkody wobec pokrzywdzonego przez sprawcę czynu niedozwolonego. Często dochodzenie odszkodowania wynika z wypadku wyrządzonego pokrzywdzonemu.
Na skutek takiego zdarzenia może dojść do wielu negatywnych następstw po stronie poszkodowanego. Szkoda wyrządzona na skutek czynu niedozwolonego może wiązać się z uszczerbkiem fizycznym, jak również powodować problemy w sferze psychicznej.
KOGO? Reprezentujemy osoby fizyczne, jak również firmy. Pomagamy uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie, zasądzenie renty.
PODSTAWY
Odpowiedzialność odszkodowawcza wiąże się zarówno ze stosunkami umownymi, jak również naprawieniem szkody z tytułu popełnionego czynu niedozwolonego. Oznacza to, że podstawę dochodzonych roszczeń może stanowić m.in. umowa, ale także innego rodzaju zdarzenia, np. wypadek drogowy, pobicie, mobbing, naruszenie dóbr osobistych, szkody medyczne, opóźniony lot, śmierć osoby bliskiej, wypadek przy pracy. Do innych zdarzeń powodujących możliwość uzyskania odszkodowania, bądź zadośćuczynienia można zaliczyć wiele sytuacji. Jednakże w takim postępowaniu istotne jest wykazanie przez dochodzącego należności, szeregu wymogów ustawowych.
Jakie należności można uzyskać?
Na obszar dochodzonych roszczeń składać mogą są różne wartości wynikające ze szkody, która została wyrządzona na skutek zdarzenia. Do takiego obszaru można zaliczyć, w szczególności zwrot kosztów poniesionych: na zakup leków; z tytułu opieki; dojazdy do szpitala, fizjoterapeuty, przychodni; na leczenie, rehabilitację; przekwalifikowanie zawodowe. Nadto, w ich skład wchodzą zadośćuczynienia za ból i cierpienie (zarówno psychiczne, jak i fizyczne).