Kontakty ze zwierzęciem
Czy można zabezpieczyć kontakty ze zwierzęciem?
Zwierzęta bardzo często są traktowane jako członkowie rodziny.
W sytuacji rozstania może dojść do wygaśnięcia uczuć między ludźmi. Jednakże nie musi przekładać się równocześnie na relacje z pupilem.
Należy pamiętać, iż zarówno ze względu na dobro zwierzęca, jak również fakt, iż na gruncie przepisów cywilnych są one traktowane jako rzeczy ruchome, to powinny one, co do zasady, przynależeć do jednej osoby.
Oznacza to, zwykle zwierzę może stanowić jeden z elementów, który podlega podziałowi w trakcie podział majątku wspólnego stron.
Należy odnotować, iż zdarzają się sytuacje, w których sądy, przyjmują, że zwierzę jest istotą żywą. Wobec tego przypisują mu odczuwanie emocji, które powinno skutkować brakiem podziału. Wynika to także z odesłania do ustawy o ochronie zwierząt. W art. 1 ust. 1 tej ustawy przyjęto, iż „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” Jednakże, już w kolejnym ustępie wskazano, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy dotyczące rzeczy.
Odstępując jednak od materii związanej z przynależnością zwierzęcia do danej osoby, należy wskazać na coraz częściej pojawiające się problematykę ustalania kontaktów byłego opiekuna ze zwierzęciem.
Czy Sąd orzeka o kontakcie ze zwierzęciem?
Sąd Okręgowy w wyroku rozwodowym orzeka o rozwiązaniu związku małżeńskiego i reguluje kontakty między wspólnymi dziećmi stron, a rodzicem.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż uregulowanie kontaktów ze zwierzęciem w tym wypadku nie podlega rozstrzygnięciu w wyroku rozwodowym.
Nie oznacza to jednak, iż strony nie mogą porozumieć się w tym zakresie pozasądowo. Istnieje możliwość podpisania porozumienia w zakresie kontaktów. W takiej sytuacji strony ustalają częstotliwość i formę takich spotkań. Obecnie jest to jedna z najczęściej wybieranych ścieżek w relacjach ze zwierzętami. Porozumienie jest traktowane także jako swoistego rodzaju umowa. Zatem, co do zasady, może ono stanowić o ewentualnych, późniejszych konsekwencjach z tytułu niewywiązania się z zobowiązania.