Odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności
Po zapadłym skazującym na karę pozbawienia wolności wyroku następuje czas wdrażania przez Sąd procedury względem odbycia kary.
Dotychczas przepisy przewidywały, iż „Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd wzywa do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu, wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość.” Zdarzały się także sytuacje, iż Sąd podejmował działania celem wdrożenia kary także bez wezwania.
Od 1 stycznia 2023 r. procedura ta ulega zmianie.
Prawodawca ogranicza wezwanie do stawienia się wdrażając nowe – bardziej restrykcyjne formy.
Z początkiem 2023 r. skazanego na karę pozbawienia wolności sąd poleca zatrzymać i doprowadzić do aresztu śledczego. Zatem zatrzymanie stanie się regułą względem wykonania kary pozbawienia wolności.
Wprawdzie przewidziano także wyjątek od tej zasady – jednakże wymagana pozostaje inicjatywa Skazanego w tym zakresie. W tym celu Skazany będzie musiał złożyć stosowny wniosek do Sądu z uzasadnieniem względem wyznaczenia wobec niego określonego terminu w areszcie położonym najbliżej miejsca stałego pobytu. Sąd musi być przekonany, iż zachowanie skazanego i jego dotychczasowa postawa uzasadniają, iż stawi się on w określonym terminie na wezwanie. Brak inicjatywy skazanego będzie skutkował wdrożeniem automatycznej decyzji Sadu i zatrzymaniu i doprowadzeniu do aresztu. Jeśli Sąd uwzględni wniosek skazanego, zaś ten nie wywiąże się z obowiązku stawiennictwa wówczas Sąd polecając zatrzymanie i doprowadzenie do aresztu obciąży Skazanego kosztami tychże czynności.
Odroczenie
Pomimo skazania na karę pozbawienia wolności istnieje możliwość starania się przez skazanego o odroczenie wykonania kary.
Podstawowymi przesłankami do jej udzielenia są:
– choroba psychiczna uniemożliwiająca wykonanie kary
– inna ciężka choroba uniemożliwiająca wykonanie kary
Za ciężką chorobę poczytuje się stan zdrowia, który nie pozwala na odbywanie kary w zakładzie z powodu zagrożenia życia lub zdrowia. W tym zakresie związek pobytu w zakładzie względem choroby musi wiązać się z poważnym niebezpieczeństwem. Oznacza to, iż są to takiego rodzaju schorzenia, że skazany nie może z powodów obiektywnych przebywać w zakładzie.
Poza wskazanymi przesłankami występującymi po stronie skazanego istnieje możliwość odroczenia kary także, gdy: natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.
Wówczas odroczenie może nastąpić do 1 roku.
Opłata sądowa
Od wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności albo kary ograniczenia wolności opłata sądowa wynosi 80 zł.
Wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności
Wraz z wnioskiem o odroczenie wykonania kary można złożyć także wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności.
W tym zakresie również od 1 stycznia 2023 r. nastąpią zmiany, albowiem prokurator będzie uprawniony do złożenia sprzeciwu od postanowienia sądu o wstrzymaniu wykonania kary, jeśli brał udział w posiedzeniu dotyczącym sytuacji, gdy wstrzymanie wykonania orzeczenia skutkowałoby zwolnieniem skazanego z aresztu śledczego lub zakładu karnego.
Wówczas mimo wydanego wstrzymania staje się ono wykonalne dopiero po uprawomocnieniu. Prokurator będzie uprawniony do złożenia zażalenia na postanowienie o wstrzymaniu. Będzie to jedyny podmiot uprawniony do złożenia takiego środka.
Zażalenie powinno być rozpoznane przez Sąd odwoławczy w terminie 7 dni od daty jego wpływu do tego sądu.
Pamiętaj!
W takich sprawach należy działać bardzo szybko, zanim zostanie wdrożona nowa procedura względem zatrzymania i doprowadzenia do aresztu. Prawidłowo skonstruowany wniosek usprawni proces rozpoznania przed Sądem.