Czy jest możliwe zgodne z prawem kierowanie autem, gdy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów przez Sąd?
Prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów ma spełniać wiele funkcji. W szczególności zabezpieczyć przez ponownym kierowaniem w stanie spożycia alkoholowego.
Zgodnie z art. 42 par. 1 Kodeksu karnego „Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.”
Zgodnie z art. 29 par 1 Kodeksu wykroczeń „Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.”
Zatem nie tylko przestępstwo będzie skutkowało możliwością pozbawienie prawa do kierowania pojazdami. Taka możliwość tyczy się także popełnionego wykroczenia.
Dla przypomnienia
przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu:
jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
jeśli zawartość alkoholu w 1dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
wykroczenie jazdy pod wpływem alkoholu – czyli tzw. stan wskazujący na spożycie:
jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila;
jeśli obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1dm sześciennym wydychanego powietrza;
Ustawodawca dopuszcza możliwość wcześniejszego powrotu za kierownicę, jeśli pojazd zostanie wyposażony w blokadę alkoholową. Blokada jest to urządzenie za pośrednictwem, którego bada się stan trzeźwości kierowcy. Jest ona montowana w pojeździe. Skutkuje ona możliwością uruchomienia silnika samochodu tylko, jeśli kierowca nie przekroczy dopuszczalnego stężenia alkoholu.
Wdrożenie tej formy jest o tyle istotne, iż jeśli nastąpiło pozbawienie prawa jazdy przez ponad rok, wówczas należy ponownie przystąpić do państwowego egzaminu.
Zakaz prowadzenia – jak zmienić?
Zgodnie z art. 182a par. 1 KKW „Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów dożywotnio przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.”