Ile kosztuje prowadzenie sprawy spadkowej przez adwokata?
Koszty związane z prowadzeniem sprawy spadkowej, w tym honorarium adwokata i opłaty sądowe, mogą się różnić w zależności od skomplikowania sprawy, wartości majątku spadkowego i innych czynników.
Koszty sprawy spadkowej – Ile kosztuje postępowanie spadkowe?
Honorarium adwokata za prowadzenie sprawy spadkowej może być ustalone na podstawie różnych kryteriów, takich jak czas i wysiłek poświęcony na sprawę, stopień skomplikowania, wartość spadku itp. Adwokat zwykle ustala swoje wynagrodzenie na podstawie umowy z klientem.
Jaki koszt wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?
Stwierdzenie nabycia spadku jest pierwszym etapem postępowań z zakresu prawa spadkowego.
W sprawach cywilnych o stwierdzenie nabycia spadku adwokat zazwyczaj pobiera wynagrodzenie ryczałtowe. Stawka ta nie jest stała, albowiem przed przyjęciem sprawy spadkowej do prowadzenia szacowany jest niezbędny nakład pracy adwokata, który wynika przede wszystkim ze stopnia skomplikowania stanu prawnego i faktycznego pojawiającego się w sprawie spadkowej.
Koszty postępowania spadkowego o stwierdzenie nabycia spadku obejmują nie tylko wynagrodzenie pełnomocnika. Do kosztów sądowych, jakie można ponieść w danej sprawie należy zaliczyć obowiązkowe opłaty sądowe. Opłata stała od stwierdzenia nabycia spadku w sądzie wynosi 100 złotych plus 5 złotych tytułem opłaty za wpis do rejestru spadkowego. Opłata wnoszona jest od każdego spadkodawcy. W zależności od ujawniających się problemów procesowych mogą do tego dojść także koszty doręczeń, tłumaczeń oraz inne koszty związane z przeprowadzeniem postępowania, np. koszty biegłego. Należy pamiętać, że postępowanie spadkowe może być złożone i wymagać zaangażowania różnych specjalistów, co wpływa na łączny koszt postępowania.
W sytuacji, gdy spadkobierca pozostaje w terminie do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sąd spadku pobiera kolejną opłatę 100 złotych za odebranie oświadczenia. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się zawsze przed sądem rejonowym.
Ile kosztuje dział spadku?
Dział spadku jest to kolejna sprawa spadkowa, która przeprowadzana jest po śmierci spadkodawcy. W sytuacji dysponowania zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia bądź prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku możliwe jest przystąpienie do podziału majątku spadkowego (złożenia wniosku o dział spadku). Koszt prowadzenia sprawy spadkowej w zakresie działu spadku zazwyczaj jest wyższy niż postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Podobnie jak przy innych postępowaniach szacowany jest wkład pracy adwokata do danej sprawy, jak i stopień skomplikowania, czy typ sprawy. Zakres ten wynika także ze stawek minimalnych rozporządzenia ministra sprawiedliwości za czynności adwokackie. Podobnie jak uprzednie w sprawie spadkowej o dział spadku adwokat szacuje przewidywane wynagrodzenie za prowadzenie sprawy.
Sprawa spadkowa o dział spadku to także konieczność poniesienie opłat sądowych.
Ustawa stanowi, iż opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
Zaś opłatę stałą w kwocie 1000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności (zgodny wniosek uczestników postępowania), pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.
W sprawie o dział spadku konieczne jest także wyjawienie przedmiotów spadkowych, wszelkich aktywów i pasywów, które to w toku postępowania przed sądem rejonowym podlegają podziałowi.
Dodatkowo w takim postępowaniu sądowym mogą dojść inne koszty, w szczególności w razie kwestionowania wartości przedmiotu sprawy (nieruchomości bądź innych rzeczy) może być konieczne powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Dokonanie określonej czynności procesowej może być uzależnione od wpłaty przez wnioskodawcę zaliczki na poczet wykonania działań przez biegłego bądź innego specjalistę. Koszty spraw spadkowych bywają różne w zależności od tego, co jest przedmiotem postępowania oraz jak bardzo zaawansowany jest konflikt między stronami w postępowaniu sądowym w sprawach spadkowych.
Jakie koszty przy odrzuceniu spadku?
W sprawie cywilnej przy odrzuceniu spadku opłata sądowa wynosi 100 złotych. Należność ta musi być uiszczona na rachunek bankowy sądu. Czasem zdarza się, iż odrzucenie spadku następuje w toku postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku, wówczas o ile spadkobierca pozostaje w terminie do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku kwota 100 złotych z tego tytułu musi być dodatkowo uiszczona.
Opłaty sądowe w sprawach cywilnych
Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje także inne opłaty, które pobierane są w toku postępowania spadkowego.
Można wskazać na:
Opłatę 100 złotych od wniosku o:
- zabezpieczenie spadku;
- sporządzenie spisu inwentarza;
- apelacji, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku;
- wniosku o zabezpieczenie spadku po cudzoziemcu;
- wniosku o wydanie właściwemu konsulowi spadku po cudzoziemcu.
Opłatę 300 złotych od wniosku o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego.
W zakresie wieczystoksięgowym od wniosku o wpis w księdze wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie dziedziczenia, zapisu lub działu spadku albo zniesienia współwłasności pobiera się jedną opłatę stałą w wysokości 150 złotych niezależnie od liczby udziałów w tych prawach.
Odwołanie od orzeczenia o stwierdzenie nabycia spadku bądź dział spadku
Warto wskazać, iż postępowanie sądowe jest dwuinstancyjne. W sytuacji, gdy strona nie zgadza się z wydanym orzeczeniem zasadne może być sporządzenie środka odwoławczego. Wówczas od postępowania w drugiej instancji sąd pobiera kolejne opłaty. Wynagrodzenie adwokata za sprawę spadkową apelacyjną ustalane jest także indywidualnie z klientem.