Ile kosztuje spisanie testamentu?
Ustawa przewiduje kilka możliwości sporządzenia testamentu. Nie zawsze zachodzi konieczność sporządzania testamentu notarialnego. Warto wskazać, iż tylko osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych ma możliwość sporządzenia ważnego testamentu – nawet w formie własnoręcznej. Warto jednak wiedzieć, jak sporządzić testament odręczny tak, aby wywoływał on planowane skutki po śmierci spadkodawcy.
Sporządzenie testamentu własnoręcznie – co należy wiedzieć?
Sporządzenie testamentu własnoręcznie jest najprostszym i najtańszym sposobem. Testament taki powinien być napisany własnoręcznie, czytelnie i zawierać datę oraz podpis. Nie jest wymagane sporządzenie go przy notariuszu. Konieczne jest jednak, aby testament własnoręczny był w całości sporządzony przez spadkodawcę w sposób umożliwiający weryfikacje, jakie są rozporządzenia na wypadek śmierci spadkodawcy i kogo powołuje do dziedziczenia.
Ile kosztuje testament notarialny?
Testament notarialny to testament sporządzany przy udziale notariusza. Notariusz pobiera opłatę od czynności notarialnej, która jest określana na podstawie taryfikatora notarialnego określonego w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.
Wysokość taksy notarialnej jest różna w zależności od tego, czy jest to testament zwykły, testament zawierający zapis zwykły, testament zawierający zapis windykacyjny, testament, w którym znajduje się polecenie, czy pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku. Koszt sporządzenia testamentu plasuje się między 50 a 200 złotych. Dodatkowo do kwot należy doliczać vat oraz opłaty za wypis aktu notarialnego.
Ile kosztuje odwołanie testamentu notarialnego?
Odwołanie ostatniej woli w kancelarii notarialnej to koszt 30 złotych. Dodatkowo do kwot należy doliczać vat oraz opłaty za wypis aktu notarialnego.
Czy są koszty sporządzenia testamentu urzędowego?
Testament allograficzny, czyli testament urzędowy to forma wyrażenia ostatniej woli w obecności uprawnionego urzędnika państwowego.
Przepis przewiduje, iż spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Taki testament allograficzny wymaga także kolejnych działań. Oświadczenie spadkodawcy winno być spisane w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół musi być odczytany spadkodawcy w obecności świadków. Kolejno zachodzi konieczność podpisania protokołu przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Sporządzenie testamentu w tej formie jest wyłączone, jeśli chce go sporządzić osoba głucha lub niema.
Koszt takiego testamentu to kwota 22 złotych tytułem opłaty skarbowej.
Ile kosztuje zmiana lub odwołanie testamentu u notariusza?
Koszt zmiany lub odwołania testamentu u notariusza będzie podobny do kosztu sporządzenia testamentu notarialnego. Zmiana to tak naprawdę nowy testament notarialny. Zaś odwołanie ostatniej woli to kwota 30 złotych. Dodatkowo do kwot należy doliczać vat oraz opłaty za wypis aktu notarialnego.
Czy zapis windykacyjny musi być w testamencie notarialnym?
Tak, zapis windykacyjny może być zawarty tylko w testamencie sporządzonym przez notariusza. Koszt sporządzenia testamentu notarialnego, który zawiera zapis windykacyjny jest najwyższy spośród rozporządzeń testamentowych u notariusza.
Co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego?
Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:
1) rzecz oznaczona co do tożsamości;
2) zbywalne prawo majątkowe;
3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności;
5) ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej.
Ustne ujawnienie ostatniej woli spadkodawcy? Testament ustny – kiedy będzie ważny?
Istnieje możliwość ustnego wyrażenia ostatniej woli. Ustawa przewiduje, iż jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.
W takie sytuacji musi nastąpić spisanie testamentu. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.
W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.