Narkotyki
Narkotyki w restauracji. Czy gastronom może odpowiadać karnie za rozprowadzanie narkotyków przez osobę trzecią na terenie jego lokalu?
Problem też jest z istotny z punku widzenia działalności pubów, czy klubów, jeśli na ich terenie diler sprzedaje narkotyki. Nawet brak wykonywania tego działania przez właściciela lokalu gastronomicznego może spowodować jego odpowiedzialność.
Kara za narkotyki może dotyczyć nie tylko osoby, która je posiada, czy też rozprowadza.
Wprowadzono karalność braku zawiadomienia o rozprowadzaniu narkotyków przez właściciela, czy menagera lokalu, jeśli na jego terenie dochodzi do takiego procederu.
Mimo nierozprowadzania narkotyków może dojść do oskarżenia gastronoma.
Ważne: lokalem może być zarówno restauracja, bar mleczy, czy też kawiarnia.
W ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzono penalizacja następującego zachowania:
“Kto, będąc właścicielem lub działającym w jego imieniu zarządcą albo kierownikiem zakładu gastronomicznego, lokalu rozrywkowego lub prowadząc inną działalność usługową, mając wiarygodną wiadomość o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 56, 58 lub 59 na terenie tego zakładu lub lokalu, nie powiadamia o tym niezwłocznie organów ścigania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Możliwość popełnienia tego przestępstwa związana jest z zaniechaniem dokonania wymaganej czynności przez osobę zobowiązaną. Ustawodawca wprowadza zatem dodatkowy obowiązek, który obciąża tylko wybrane osoby, a związane z gastronomią. Termin na powiadomienie organów ścigania określony jako “niezwłocznie” wiąże się z wykonaniem obowiązku denuncjacji bez nadmiernej zwłoki. Czyli w możliwie najszybszym czasie.
Warto wskazać, że wiarygodna wiadomość o popełnieniu przestępstwa nie oznacza, że właściciel restauracji musi być pewny na 100%. Wystarczy, żeby miał on wystarczające przypuszczenia, że dochodzi do takiego zachowania.
Karalność ta oznacza odpowiedzialność z tytułu braku wypełnienia obowiązku denuncjacji, czyli ustawowego obowiązku zawiadomienia o przestępstwie.
Jak chronić się przed odpowiedzialnością za narkotyki?
W tym wypadku należy przede wszystkim wykazać, że nie miało się wiedzy o rozprowadzaniu narkotyków w lokalu.
Istotny jest także czas, w jakim uzyskaliśmy wiedzę o popełnieniu przestępstwa.