Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną – jak uzyskać?
Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną, jako forma ochrony przed długami małżonka.
W trakcie trwania związku małżeńskiego, jeżeli nie zawarto intercyzy między małżonkami, występuje wspólność majątkowa małżeńska.
Oznacza to, iż majątek jest wspólny, a ewentualne długi będą obciążać, co do zasady małżonków wspólnie.
Nawet, jeżeli małżeństwo nie mieszka razem, z uwagi na pozostawanie w separacji faktycznej (czyli takiej, która nie jest orzeczona przez sąd, ale wynika z przyczyn obiektywnych), to w dalszym ciągu długi zaciągnięte przez jednego z małżonków będą rozpościerać się na drugą osobę.
Istnieje jednak możliwość, aby rozwiązać taką sytuacje za pośrednictwem Sądu.
Wówczas kieruje się powództwo do Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego o ustanowienie rozdzielności majątkowej.
W takim pozwie można wnosić także o ustanowienie rozdzielności z terminem wcześniejszym niż samo wniesienie powództwa.
Oznacza to, że jeżeli dysponujemy odpowiednimi dowodami na występowanie ważnych przyczyn i wyjątkowych okoliczności, które uzasadniałyby orzeczenie takiej rozdzielności, to może dojść nawet do kilkuletniego „cofnięcia” wspólności majątkowej.
Do podstawowych ważnych przyczyn, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego zaliczyć można, w szczególności:
tzw. hulaszczy tryb życia;
zaciąganie długów bez wiedzy i zgody małżonka, które to nie są potrzebne;
długotrwała separacja faktyczna;
zagrożenie interesu majątkowego rodziny, gdy na przykład przeznacza się pieniądze na narkotyki, czy alkohol;
nadmierne obciążenie majątku wspólnego odpowiedzialnością za długi własne małżonka.
Co więcej możliwość występowania rozdzielności wiąże się także z możliwością żądania jej ustanowienia przez wierzyciela jednego z małżonków.
Rozdzielność majątkowa na wniosek wierzyciela
Oznacza to, iż jeżeli będzie on dysponował tytułem wykonawczym wierzytelności wobec jednego z małżonków i wykaże on za pośrednictwem uprawdopodobnienia, że aby uzyskać spłatę wierzytelności musi dojść do podziału majątku. to sąd rodzinny również może orzec o rozdzielności majątkowej.
Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2018 r., sygn. IV CSK 303/17 dla rozdzielność majątkowej orzekanej na wniosek wierzyciela nie potrzeba ważnego powodu. Konieczne jest wykazanie tytułu wykonawczego wraz z uprawdopodobnieniem konieczności dokonania podziału majątku.