
paź
Rozwody
Niewątpliwie sprawy rozwodowe stanowią bardzo duże obciążenie psychiczne dla małżonków. Bez znaczenia pozostaje to, czy jest to sprawa z orzekaniem o winie, czy też za porozumieniem stron. W czasie trwania procesu rozwodowego pojawiają się emocje, które towarzyszą do końca postępowania. Jest to jeden z argumentów, który uzasadnia konieczność skorzystania z pomocy osoby z zewnątrz – tj. wyspecjalizowanego prawnika.
Pomoc adwokata
Skorzystanie z pomocy profesjonalisty umożliwi przejść przez ten okres bez uszczerbku dla reprezentowanej strony. Pełna reprezentacja przez adwokata wiąże się niejako ze zwolnieniem małżonka z konieczności samodzielnej walki o swoje racje. Prawnik nie tylko doradzi stronie, ale także sporządzi pozew o rozwód; odpowiedź na pozew; przeanalizuje wszelkie dostarczane dowody; będzie interweniował w trakcie sprawy, jak również pomoże w trakcie rozprawy. Adwokat odciąży stronę w trakcie procesu rozwodowego pod względem samego przeprowadzenia sprawy. Staje się to istotne także z uwagi na fakt, iż postępowania rozwodowe nie należą do najkrótszych. Często pomoc prawnika przekłada się także na wsparcie psychiczne.
Jak się przygotować na rozwód?
Mąż bądź żona przed udaniem się do Kancelarii powinni przygotować dowody do sprawy – mogą być to zarówno dokumenty, zgromadzone zdjęcia, czy dane proponowanych do przesłuchania świadków. Zakres dowodów jest niewątpliwie szerszy, zaś rozmowa z adwokatem pomoże w weryfikacji tych potrzebnych do sprawy.
Rozwód kiedy?
Bez wątpliwości decyzja o rozwodzie należy do trudnych. Małżonek w pierwszej kolejności musi sam zrozumieć, czego oczekuje od związku. Jeśli nie widzi możliwości dalszego wspólnego życia, wówczas może dojść do rozwiązania małżeństwa przez sąd.
Zgodnie z polskim prawem orzeczenie rozwodu przez sąd jest możliwe w sytuacji, gdy:
– między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia;
– jego orzeczenie nie doprowadzi do naruszenia dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Oznacza to, iż Sąd musi zbadać powyższe elementy, aby zdecydować o rozwodzie.
Co może znaleźć się w wyroku rozwodowym?
Wyrok rozwodowy nie dotyczy wyłącznie małżonków. W sytuacji, jeśli w rodzinie są małoletnie wspólne dzieci stron konieczne staje się także ustalenie:
- zakresu władzy rodzicielskiej;
- kontaktów z dziećmi;
- alimentów na dzieci;
Ponadto, sąd może orzekać także m.in. o:
- alimentach na byłego małżonka;
- wspólnym lokalu;
- zabezpieczeniu kontaktów;
- a nawet, w wyjątkowych sytuacjach o podziale majątku wspólnego stron.