Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – czy jest możliwe przymuszenie?
Relacje między rodzicami często bywają różne, przez to może nastąpić utrudnianie kontaktów z dzieckiem.
Przymuszenie do kontaktów to jedna z form, która umożliwia realizację spotkań rodziców z dziećmi, podczas gdy jeden z nich utrudniania je drugiemu rodzicowi.
Ustawodawca wprowadził środek dyscyplinujący, aby realizować orzeczone wyrokiem sądowym kontakty.
Jak uzyskać taką możliwość?
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem określonej kwoty za każde naruszenie obowiązku. Oznacza to, że Sąd w osobnym rozstrzygnięciu przyjmuje, że w razie niewykonywania kontaktów jedna ze stron będzie zobowiązana do uiszczenia stosownej kwoty. Warto wskazać, iż takie zagrożenie Sąd może umieścić także podczas postępowania o uregulowanie kontaktów.
Procedura zasądzenia należności jest dwuetapowa. Po składamy, jako pierwszy wniosek o zagrożenie. W drugiej kolejności, gdy dochodzi do naruszeń wniosek o zapłatę określonej sumy pieniężnej.
Należność za brak kontaktów Sąd określa w kwocie odpowiadającej jednemu naruszeniu. Przy czym warto zaznaczyć, że nie ma standardowej kwoty. Oznacza to, że jest ona zależna od sytuacji finansowej stron, jak również okoliczności sprawy.
Jeżeli pomimo zagrożenia jeden z rodziców nie wykonuje obowiązku, wtedy Sąd opiekuńczy nakazuje zapłatę sumy pieniężnej za każde naruszenie.
Należy jednak pamiętać, że Sąd bada, podstawy braku kontaktów w określonej dacie. W sytuacji przykładowo choroby dziecka kwota za ten dzień nie powinna być wliczona do ostatecznego rozstrzygnięcia. Oznacza to, że to osoba, która miała wydać dziecko na widzenie dopuściła się naruszenia obowiązku wynikającego z zapadłego orzeczenia.
Postanowienie Sądu zobowiązuje do zapłaty osobę, która nie wydała dziecka, a NIE DZIECKO.
Przykład sytuacji
Osoba A uzyskała postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty kwoty w wysokości 100 złotych za każde spotkanie od B na rzecz A.
B utrudniała kontakty A z dzieckiem. W terminie jednego miesiąca uniemożliwiła spotkanie 10 razy.
A złożyła wniosek do Sądu o nakazanie zapłaty sumy pieniężnej
Oznacza to, że jeśli jedno naruszenie (hipotetycznie) opiewa na kwotę 100 złotych, wówczas 10 braków spotkań będzie generowało należność w wysokości 1000 złotych.