Co grozi za pobieranie muzyki z Internetu?
Jakie sankcje mogą spotkać za pobieranie muzyki/filmów za pośrednictwem sieci P2P?
P2P jest to system sieci, gdzie jest się równocześnie hostem i klientem. Odnośnie do pobierania plików działa na zasadzie jednoczesnego ich udostępniania osobom trzecim. Kiedyś istniał program p2p, np. eMule.
Co do zasady, istnieje możliwość korzystania z utworu już rozpowszechnionego dla własnego użytku. Zgodnie z art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych bez zezwolenia twórcy wolno nieopłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.
Jednakże ustawodawca przewiduje sankcje za rozpowszechnianie cudzego utworu bez uprawnienia, bądź wbrew warunkom rozpowszechniania. Jeśli dokonywany jest pobór plików za pośrednictwem P2P, to dochodzi właśnie do dalszego ich udostępniania. Wtedy to mogą zostać spełnione przesłanki odpowiedzialności z art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W takiej sytuacji przewidziane zostały sankcje w postaci: kary grzywny, kary ograniczenia wolności albo kary pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jeśli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wówczas zagrożenie zwiększa się aż do górnej granicy 3 lat pozbawienia wolności.
Stworzenie przez sprawce stałego źródła dochodu z rozpowszechniania utworu bez pozwolenia może skutkować karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.
W razie nieumyślnego działania sprawcy w ustawie przewidziana jest sankcja w postaci kary do roku pozbawienia wolności, kara grzywny, bądź kara ograniczenia wolności.
Pamiętaj!
„Jednorazowe udostępnienie utworu tylko w najbliższym kręgu (najbliższych krewnych, znajomych lub współpracowników) nie jest rozpowszechnianiem utworu w rozumieniu art. 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.” Wyrok Sądu Okręgowego w Tarnowie z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. II Ka 464/07.
„Samo rozpowszechnienie utworu audiowizualnego nie uprawnia do wykorzystywania go bez zezwolenia w celach komercyjnych (por. art. 23 u.p.a.p.p.).” Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 8 maja 2019 r., sygn. I ACa 656/18.