Kasacja od wyroku
Kasacja co to?
Instytucja kasacji, to nadzwyczajny środek zaskarżenia, który jest formą kontroli prawomocnych orzeczeń. Kasacja musi być sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika, jakim jest adwokat. Nasza Kancelaria Adwokacka specjalizuje się w pisaniu kasacji zarówno w sprawach cywilnych (skarga kasacyjna, której nie należy mylić z kasacją wyroku karnego), jak i karnych.
Wskazać należy, że źle sporządzona kasacja powoduje jej oddalenie lub odrzucenie. Postępowanie cywilne jak i karne jest dwuinstancyjne, zaś kasacja odnosi się do nadzwyczajnego badania rozstrzygnięć sądu.
Wskazujemy, że autorka niniejszego opisu adwokat Klaudia Kijańska broniła pracę pt. „Kasacja w polskim procesie karnym” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Kasacja wyroku karnego
Podstawy kasacyjne stanowią silne naruszanie przepisów materialnych bądź procesowych. Przez ich zaistnienie dochodzi do wadliwości orzeczenia. Na skutek kontroli kasacyjnej taka obraza przepisów będzie naprawiona.
Kasacja KPK – Podstawy
Jednymi z podstawowych przesłanek do wniesienia kasacji w sprawie karnej są bezwzględne przyczyny odwoławcze uregulowane w art. 439 § 1 k.p.k. Zaistnienie danej bezwzględnej przyczyny odwoławczej jest traktowane przez ustawę jako najsilniejsza podstawa do dokonania rewizji orzeczenia. Wystąpienie, którejkolwiek z bezwzględnych przyczyn odwoławczych będzie posiadało znamiona kwalifikowanych naruszeń prawa.
Powołanie się w kasacji na wystąpienie zarzutu z art. 439 k.p.k., nie wymaga dodatkowo wskazania skutku, jaki wystąpił względem orzeczenia. W momencie dokonywania analizy, względem tego, czy zachodzi względna, czy bezwzględna przyczyna odwoławcza istotny jest punkt czasowy. Oznacza to, iż należy posiłkować się przepisami obowiązującymi w momencie występowania danego uchybienia.
(O. Rogacka-Rzewnicka, Kasacja w polskim procesie karnym, s. 271., W. Jasiński, (w:) K. T. Boratyńska, Ł. Chojniak, W. Jasiński, Postępowanie karne, Warszawa 2016, s. 560., A. Dyl, K. Dyl, K. Miętkowska, A. Tokarz, Procedura karna, Warszawa 2010, s. 210., Wyrok SN z 2 grudnia 2015 r., (III KK 287/15), Krakowskie Zeszyty Sądowe, Biuletyn Sądu Apelacyjnego w Krakowie w sprawach karnych 2016, nr 3, s. 19.)
Kasacja Nadzwyczajna – Kasacja Wyroku
Nadto, poza bezwzględnymi przyczynami odwoławczymi ustawodawca dopuszcza także rażące naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia. W tym przypadku należy zatem położyć akcent na dwa określenia, tj. rażące, jak również istotny. Te elementy doprecyzowują istotę kasacji, która to wiąże się ze znacznym naruszeniem, którego dopuścił się Sąd w trakcie procesu. Jak wynika z treści art. 523 § 1 k.p.k. ustawodawca umożliwia wniesienie tego środka jedynie na podstawie naruszeń związanych z przepisami prawa o poważnym charakterze.
Naruszenia procesowe
Wystąpienie „rażącego” naruszenia będzie wskazywać na obrazę przepisów prawa w sposób niedwuznaczny, czyli bez zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości. Ma ono być bezpośrednio widoczne. Jednakże w ramach podanego słowa mieścić będzie się także określenie doniosłości określonego naruszenia prawa. Powinno być ono w tak dużym rozmiarze, że możliwe jest jego umiejscowienie obok bezwzględnych przyczyn odwoławczych.
Forma „istotności” łączy się z tym, iż wystąpienia uchybienia przepisowego wpływa w sposób odmienny od tego, jaki byłby prawidłowy przy danym stanie sprawy, gdyby do tego naruszenia nie doszło.
Oba przymiotniki muszą wystąpić kumulatywnie podczas zaistnienia danego uchybienia, ponieważ ich ranga musi być na tyle wysoka, by być na poziomie bezwzględnych przyczyn odwoławczych. Rażące naruszenie przepisów nie odnosi się jedynie do jednego typu uchybienia, ale w swych ramach zawiera zarówno kwestie uchybienia prawa procesowego, jak i materialnego. Istotnym w podanym zagadnieniu jest to, iż poza wymienionymi typami praw rozumienie wyrażenia rażącego naruszenia przepisów, z punktu widzenia prawa materialnego nie będzie jedynie dotyczyło stricte przepisów prawa karnego. Będą to bowiem także uchybienia związane z przepisami prawa cywilnego, prawa administracyjnego, czy finansowego.
(P. Sierakowski, Kasacja w świetle noweli z 27 września 2013 r., Prokuratura i Prawo 2015, nr 10, s. 83., D. Świecki, (w:) J. Skorupka (red.), Kodeks postępowania karnego, s. 1213-1214. Postanowienie SN z 28 lutego 2013 r., (V KK 200/12), Legalis nr 666688. D. Gruszecka, Nadzwyczajne środki zaskarżenia, s. 749-751.)
Napisz do nas, w jaki sposób możemy Ci pomóc.
Nawet, gdy od wyroku minął już znaczny czas – Nasza Kancelaria spróbuje pomóc wzruszyć prawomocne wyroki.
.