Przerwa w karze pozbawienia wolności.
Czym jest przerwa w karze?
Jest to instytucja, która może zostać zastosowana wobec skazanego na podstawie przepisów Kodeksu Karnego Wykonawczego. Wówczas, osoba, która rozpoczęła odbywanie kary pozbawienia wolności, w zakładzie karnym w ustalonym przez Sąd penitencjarny terminie może go opuścić. Przede wszystkim możliwość opuszczenia więzienia jest uzasadniona koniecznością podratowania zdrowia.
Kiedy orzeka się przerwę w karze pozbawienia wolności?
- w razie choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary
Jak wynika z KKW:
Sąd penitencjarny może orzec o przerwie w wykonywaniu kary pozbawienia wolności w przypadku choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie tej kary. Przerwa orzekana jest do czasu ustania przeszkody.
Zazwyczaj przyjmuje się, iż za chorobę, która uniemożliwia wykonywanie kary uznaje się takie chorzenie, którego nie da się leczyć w zamkniętym zakładzie karnym.
2. z uwagi na ważne względy rodzinne, lub osobiste
Nadto, w przepisach wprowadzono możliwość wdrożenia przerwy, jeśli przemawiają za tym ważne względy rodzinne, lub osobiste. Nie wystarczy jednak sam brak możliwości wspierania rodziny. W orzecznictwie przyjmuje się, iż mogą to być, np. trudna sytuacja najbliższego skazanego, której nie da się poprawić bez jego pomocy. W czasie przerwy ma on zlikwidować przeciwności i ułatwić byt najbliższego.
Jak długo może trwać przerwa?
W przypadku choroby Sąd orzeka przerwę do czasy ustania przeszkody.
Odnośnie do względów rodzinnych, bądź osobistych czas przerwy wynosi, co do zasady do roku.
W przypadku kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem sąd może odroczyć wykonanie kary na okres do 3 lat po urodzeniu dziecka.
Obowiązki w czasie przerwy
Zgodnie z art. 151 § 4 KKW Odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać skazanego do:
-podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej,
-zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu
-poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji,
-oddziaływaniom terapeutycznym,
-uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.
Opłata sądowa od wniosku o udzielenie przerwy w karze pozbawienia wolności
Wniosek o udzielenie przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności obwarowany jest opłatą sądową w wysokości 60 złotych.